Przyszła wiosna, a więc na rowery!

0

Wiosna zagościła już na dobre – w kalendarzu, za oknami i na ścieżkach rowerowych. Pierwsze ciepłe słoneczne dni motywują do przesiadki na dwa kółka nawet najbardziej niezdecydowanych. Z roku na rok coraz więcej mieszkańców miast stawia na rower jako środek codziennej komunikacji. Wybory transportowe stają się bardziej świadome, a popularność ekologicznych rozwiązań rośnie. Przedstawiciele sklepów rowerowych dostrzegają znacznie większe zainteresowanie, zwłaszcza e-bike’ami. Rok do roku sprzedaż tradycyjnych rowerów wzrosła o 8%, natomiast w przypadku elektrycznych – o 42%. Na nowe trendy odpowiadają także włodarze miast, którzy w rozwoju bezpiecznej i funkcjonalnej sieci dróg rowerowych zaczynają upatrywać wizji nowoczesnej i zrównoważonej mobilności.

Korzyści wynikające z jazdy na rowerze dostrzega coraz więcej osób. Zalety są znaczące i zróżnicowane – począwszy od poprawy zdrowia i kondycji, poprzez unikanie korków i przepełnionych parkingów, a kończąc na działaniach skupionych wokół ochrony środowiska naturalnego. Skoro nie ma wątpliwości, ze zamiana czterech kółek na dwa wyszłaby na dobre wszystkim, co stoi na przeszkodzie, aby Polska stała się kolejną Holandią czy Danią? Według najnowszego badania Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego na wzrost sprzedaży rowerów – zarówno tradycyjnych, jak i elektrycznych – może znacznie oddziaływać wdrożenie programów dopłat i dofinansowań. Uważa tak 63% przedstawicieli sklepów, zaś niemal 62% jest przekonanych, że rozwój infrastruktury rowerowej znacząco mógłby wpłynąć na sprzedaż jednośladów, a w efekcie rozwój ruchu rowerowego.

Wiosna – czas zmian

Wprost proporcjonalnie do coraz wyższej temperatury rośnie frekwencja odwiedzających serwisy rowerowe. Gruntowne przeglądy po dłuższej przerwie to niezbędne działanie, aby zadbać zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy na rowerze. Ważne jednak, aby sprawdzone i wyregulowane rowery nie tylko czekały na weekendowe wyprawy, ale aby miały szansę pokazać swoje możliwości na co dzień. Praktyczne i wygodne e-bike’i oraz klasyczne rowery z powodzeniem mogą zastąpić samochody podczas dojazdów do pracy, szkoły czy sklepu. W dodatku dzięki rowerom użytkownicy mogą liczyć na większą elastyczność i oszczędność czasu – choćby omijając korki czy przepełnione parkingi. Rowery elektryczne stanowią alternatywny środek transportu zarówno wobec dojazdów w zatłoczonych i zdominowanych przez korki miastach, jak i w obszarach podmiejskich, gdzie często sieć komunikacji publicznej nie jest dostatecznie rozwinięta.

Rowerem po korzyści ekologiczne i ekonomiczne

Wybór roweru minimalizuje negatywny wpływ transportu drogowego na środowisko i wspomaga walkę z globalnym ociepleniem. Według obliczeń ekspertów używanie roweru zamiast samochodu nawet raz dziennie zmniejsza emisje z transportu przeciętnego człowieka o 67%. Rowerzysta dojeżdżający do pracy 8 km przez 4 dni w tygodniu unika przejechania 3220 km rocznie samochodem. Tym samym oszczędza około 270 litrów paliwa i nie emituje ok. 620 kg CO2. Napędzany siłą mięśni rower nie tylko nie zanieczyszcza powietrza, ale też przynosi oszczędności. Oprócz kosztownych wizyt na stacjach paliw, rowerzyści nie muszą martwić się o rosnące koszty utrzymania samochodu czy drogie parkowanie w centrum.

 Wiele polskich miast boryka się z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza oraz z uciążliwymi korkami. Są to problemy, które negatywnie wpływają na stan środowiska, warunki życia w miastach, a także na zdrowie mieszkańców i ich samopoczucie. W obliczu koniecznej ewolucji transportu drogowego, warto rozpocząć dyskusję o zielonej alternatywie dla samochodów, jaką stanowią rowery. Zarówno tradycyjne jednoślady, jak i rowery ze wspomaganiem elektrycznym są wygodnym, ekologicznym i przede wszystkim dostępnym dla każdej grupy społecznej rozwiązaniem. Kluczowe jest zatem zadbanie o rozwój mikromobilności m.in. poprzez inwestycje w infrastrukturę rowerową – mówi Mateusz Pytko, prezes Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.

Rewolucja już się rozpoczęła

Przyczyn dużego zainteresowania rowerami elektrycznymi można upatrywać w licznych benefitach, na które mogą liczyć użytkownicy. Polacy poszukują korzystnych – ekologicznych, ekonomicznych i funkcjonalnych – alternatyw dla tradycyjnych środków transportu. Rower bez względu na wybór kryteriów nie ma sobie równych. Widzą to nie tylko rowerzyści, ale także samorządowcy, którzy odpowiadając na lokalne potrzeby, uruchamiają programy dopłat. Urzędnicy Białegostoku i Gdyni w zeszłym roku mieli okazję przekonać się o potencjale, jaki niosą za sobą dofinansowania do zakupu e-rowerów i jak duże zainteresowanie wzbudzają wśród mieszkańców. Polacy w ślad za mieszkańcami Europy Zachodniej, Skandynawii czy krajów nadbałtyckich są gotowi na zmiany przyzwyczajeń transportowych.

źródło: informacja prasowa

Leave A Reply